Dodana: 5 marzec 2012 10:10

Zmodyfikowana: 5 marzec 2012 10:10

Kamień pod Operę - relacja

22 kwietnia 2006 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku z udziałem Sekretarza Stanu Jarosława Sellina, który reprezentował Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.





O godz. 11 w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyło się spotkanie z Sekretarzem Stanu Jarosławem Sellinem oraz Barbarą Raczyńską, dyrektor Departamentu Sztuki i Poromocji Twórczości w Ministerstwie Kultury. Uczestnikami spotkania byli: Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Kazimierz Krzyżewski, Wicewojewoda Podlaski Jarosław Schabieński, Prezydent Miasta Białegostoku Ryszard Tur, władze kościelne, członkowie Komitetu Honorowego Budowy Opery, podlascy parlamentarzyści, radni Sejmiku Województwa, dyrektorzy departamentów UMWP, dyrektorzy instytucji kultury oraz media.


W słowie wstępnym marszałek Janusz Krzyżewski powiedział:
-  W dniu dzisiejszym jest Wielka Sobota w Kościele Prawosławnym. I myślę, że to również, w świetle czekającego nas wydarzenia, jakim jest wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej jest to wielka sobota dla wszystkich, którym droga jest stolica regionu Białystok i całe województwo. Jest to wielka sobota dla melomanów, ludzi kultury i sztuki.  

Marszałek opowiedział o całym procesie przygotowawczym do powstania Opery, od pierwszych porozumień po uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i perspektywę ukończenia całości inwestycji:
- Na dzien dzisiejszy inwestor, czyli Zarząd Województwa, Samorząd Województwa dysponuje wszystkim, co niezbędne do rychłego rozpoczęcia tego przedsięwzięcia. Dysponujemy pięknym terenem, pełną, kompletną dokumentacją, mamy środki na sfinansowanie pierwszego etapu, mamy pomysł na dokończenie finansowe budowy. To właściwie sprawia, że perspektywa zakończenia budowy, czyli przełom roku 2009/2010 jest perspektywą realną, a może nawet uda się zrobić prezent dla Białostoczan już na Boże Narodzenie 2008. Gdyby nie nastąpiły istotne komplikacje to sądzę, że ta perspektywa mogłaby być realna.

Wiceminister Kultury Jarosław Sellin powiedział:
- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym niewątpliwie wielkim dla Białegostoku. Zaczyna się realizacja tej ważnej dla całego regionu placówki kulturalnej. Słyszałem już taką opinię, że to będzie kulturalna brama Wschodu Polski, że to będzie najważniejsza placówka kulturalna na Wschód od Wisły – nie wstydźmy się takich określeń, trochę pompatycznych, ale bardzo realnych, jeśli chodzi o ocenę tego, co w przyszłości będzie się w tej placówce działo. Wiadomo, że życie muzyczne Białegostoku od wielu lat jest bardzo bogate, brakowało tylko tego, jakże ważnego, elementu operowego. Od września ubiegłego roku wspólnie z Samorządem Województwa Podlaskiego ponosimy odpowiedzialność za tą inicjatywę, także w wymiarze finansowym. Cieszymy się, że w grupie pierwszych 23 instytucji, które zostały zaakceptowane przez ministerstwo do współprowadzenia i współfinansowania znalazła się właśnie Opera i Filharmonia Podlaska.  



Autor zwycięskiego projektu gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku architekt prof. Marek Budzyński, opowiedział o projekcie i pokazał szczegółowe plany (prezentacja multimedialna). W części artystycznej zgromadzeni goście mogli wysłuchać recitalu utalentowanego podlaskiego pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego – uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005 roku (II etap),


Zwycięski projekt autorstwa prof. Marka Budzyńskiego

O godzinie 12.30 przy ulicy Kalinowskiego (obok Białostockiego Teatru Lalek) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, którą poprzedziło poświęcenie kamienia przez abp Wojciecha Ziembę, Metropolitę Białostockiego oraz bp Jakuba, Ordynariusza Diecezji Białostocko-Gdańskiej oraz odczytanie i podpisanie aktu erekcyjnego. Z aktem erekcyjnym wmurowano też partyturę opery Giuseppe Verdiego „Moc przeznaczenia".









 






Na zakończenie uroczystości Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Kazimierz Krzyżewski oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podpisali, przywiezione z ministerstwa, porozumienie w sprawie współtworzenia i współfinansowania Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.  

Kalendarium dotyczące Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki

9 lipca 2004r. – podpisanie listu intencyjnego w sprawie podjęcia budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, sygnatariuszami porozumienia są Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Krzyżewskiego, Wojewodę Podlaskiego Marka Strzalińskiego i Miasto Białystok reprezentowane przez Ryszarda Tura Prezydenta Miasta Białystok

25 października 2004 r. – podjęcie uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie woli utworzenia „Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki – Opera Podlaska” (uchwała intencyjna)

27 października 2004r. – podpisanie pierwszego porozumienia w sprawie wybudowania w Białymstoku Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, inwestycji realizowanej wspólnie z gminą Białystok oraz Przedsiębiorstwem Dzierżawy Budynków "Deweloper" S.A.

14 stycznia 2005r. – ogłoszenie konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku

29 kwietnia 2005r. – rozstrzygnięcie konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku – zwyciężył projekt prof. Marka Budzyńskiego

27 czerwca 2005r. – na XXIX sesji Sejmiku radni nieomal jednogłośnie ( tylko z jednym głosem wstrzymującym) przegłosowali uchwałę dotyczącą utworzenia Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki.

1 sierpnia 2005r. – podpisanie umowy na realizację projektu urbanistyczno-architektonicznego Opery i Filharmonii Podlaskiej przez Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Kazimierza Krzyżewskiego oraz twórcę zwycięskiego projektu prof. Marka Budzyńskiego

29 sierpnia 2005r. – statut i zasady organizacyjne nowej instytucji zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Podlaskiego. Filharmonia Białostocka zmieniła swoją nazwę na Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

9 września 2005r. – podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia i współfinansowania Opery i Filharmonii Podlaskiej przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Kazimierza Krzyżewskiego odbyło się w Białymstoku podczas uroczystego koncertu podlaskich filharmoników. Opera otrzymała status narodowej instytucji kultury – pierwszej w województwie podlaskim.

30 grudnia 2005r. – wydanie pozwolenia na budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku przez Prezydenta Miasta Białegostoku Ryszarda Tura

                             
                      Nowe logo Opery i Filharmonii Podlaskiej

17 stycznia 2006r. – rozstrzygnięcie konkursu na znak graficzny – logo Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

13 luty 2006r. – ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku

22 kwietnia 2006r. – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku

 31 sierpnia 2009r. – planowane jest otwarcie gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, pierwszej w pełni profesjonalnej sali operowo-scenicznej w całej wschodniej części Polski.

Zobacz także

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook